Тема: «Колосок» (українська народна казка)
Мета: Вчити відчувати казку, її добрих героїв, засуджувати хитрість,
ледарство,боротися з ними у повсякденному житті;
розвивати вміння читати
в особах, переказувати; виховувати бажання допомагати іншим, рости працелюбним.
Обладнання: Комп’ютер.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку
Встаньте всі скоріше, діти!
Посміхніться всім миліше!
Привітайтесь: «Добрий день!»
Продзвенів дзвінок: «Дзелень!»
II. Вправи з техніки мовлення та читання
1. Учні читають із дошки девіз уроку и. Слайд №2
•
Уважність, старанність, праця – шлях до знань.
2. Скоромовка. Слайд №3
На печі, на печі смачні гарячі калачі.
Хочеш їсти
калачі – не лежи на печі.
—
Прочитайте повільно, голосно і швидко.
— Який звук
зустрічається найчастіше?
— Прочитайте
весело.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Підбір млів
протилежних за значенням Слайд №4
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
V. Мотивація навчальної діяльності Слайд №5
— Щоб дізнатись хто буде дійовими особами казки ,
відгадай¬те загадки.
Хвіст — як ниточка,
Сама — як калиточка,
Любить дуже ніч і тишу
Це маленька сіра... (миша).
— Хто найраніше встає? (півень)
— Прочитайте назву казки. Хто її автор?
VІ. Робота над казкою "Колосок "
1.
Читання казки вчителем. Слайди
№№7-18
—
Хто головні герої?
— Як звали
півника? (Голосисте Горлечко)
— Як звали
мишенят? Чому в них такі дивні імена? (Круть, Верть)
2.
Читання казки вголос за логічно завершеними частинами.
1) Зачин.
—
Чи можна дати характеристику героїв? Яку?
2) Вчитель читає до слів «...глядіть, скільки я
зерна намолотив!»
—
Хто виконував роботу?
— Що робили
мишенята?
3) «...взяв собі на плечі мішок і пішов».
—
Хто поніс зерно до млина?
4)
«...мабуть, мені доведеться».
—
Як ви думаєте, хто спече пироги?
— Дочитайте
казку мовчки і скажіть, як ви зрозуміли зміст остан¬нього речення?
— Чи
справедливо вчинив півник?
3.
Читання казки учнями вголос «ланцюжком».
—
З якою інтонацією слід читати слова мишенят спочатку? Потім? Чому?
— Хто з
героїв казки вам сподобався? Чим саме?
4 1. Словникова робота. Слайд №19
1) Читання слів із підручника.
Читає вчитель — діти повторюють; читання «ланцюжком».
2) вчитель
пояснює значення слів .
Ціп — це
знаряддя для молотьби зерна, яке складається із двох палок,
з'єднаних між собою ременем.
Млин — це споруда для
розмелювання зерна на борошно.
5. Робота
над образними висловами.
Голосно закричали;
тихіше сказали;
зовсім тихо відказали;
ледве чут¬но пропищали.
Фізкультхвилинка
Слайд №20
Сірі мишки маленькі,
хвостики у них довгенькі.
В лісі грались, веселились,
працювати вже втомились.
А щоб добре працювати,
треба трошки пострибати.
Відпочили, розім’ялись –
Й до роботи знову взялись.
6. Складіть
прислів’я, яке з них виражає головну думку казки? Слайд№ 21
Без
трудів
а хто гави ловить.
Хто
дбає,
не їстимеш пирогів.
Хто діло
робить,
той і має.
7. Характеристика героїв.
(Асоціативний кущ) Слайд №22
—
Які слова спадають на думку, коли чуєте слово «півник» чи «мише-нята»?
Вийдіть до
дошки і запишіть біля відповідного героя свої слова. Слайд№22
5 Творча робота.
- Подумайте ,що буде з героями після
закінчення твору.
- Де треба було змінити сюжет казки,щоб
мишенята змогли їсти пироги?
9.
VІІ. Підсумок уроку
"Мікрофон "
—
Чи було вам цікаво на уроці?
— Який етап
уроку найбільше сподобався?
— Від якого
слова походить "казка”?
— Чого вчить
нас казка «Колосок»?
— Які риси
характеру засуджує народ?
— Що б ви
порадили мишенятам?
Засідання «Клубу філософів» (за групами)
«Я б порадив мишенятам...»
Рефлексія результатів уроку.
Оцінювання учнями своєї роботи.
Приказка:
Хто працював,а хто ловив Ґав
- хтож з вас
працював, а хто ловив Ґав?
- Зроби для себе висновок.
VIІІ. Домашнє завдання
навчитися читати казку «Колосок».
|